Skolióza a Rolfing®

Skolióza je ve stručnosti boční zakřivení páteře, při pohledu na rentgenový snímek celých zad, získáme obrázek kontury páteře ve tvaru písmene S nebo C. Mnoho typů skoliózy je bezproblémových do pokročilého věku. Problémy nastávají ztratí-li skoliotická páteř plynulé přechody mezi jednotlivými zakřiveními resp. kdy se jednotlivé obratle vzpříčí a to hlavně v oblasti vrcholu zakřivení.

Skolióza postihuje približně 1 dítě z 1000 na světě, ačkoli se nejedná o závažné onemocnění typu rakoviny či onemocnění srdce, skolióza má važný vliv na kvalitu života dítěte, jak z pohledu fyzického tak psychologického. Skolióza je rozpoznatelná většinou kolem jedenáctého roku života. Tento poznatek je ovšem zavádějící, protože podle názoru řady Rolferů lze tendenci ke skolióze nahmatat ve vzorcích napětí vazivových membrán již v ranném dětství, někdy dokonce i u novorozeněte.

Současná medicína zatím nedokázala sjednotit svůj názor na téma příčiny skolióz, obecně převládá názor, že příčina je dědičného charakteru. Podle některých zdrojů se jedná o následek zánětlivého poranění uvnitř hrudního koše během vývoje, poruchu centrálního nervového systému během vývojové fáze batolete, porodního traumatu. Příčinou může také být vrozené nebo během života "získané" zkrácení jedné nohy a z toho plynoucí šikmé postavení pánve a následná kompenzující skolióza.

Jednou z dalších možných příčin může být jednostranná pohybová aktiva, při které dochází k nerovnoměrnému zatěžování daných svalových partií. Tělo si pak vytváří vzorce napětí ve vazivovém systému, které zapříčiňují skoliotické uspořádání tělesné struktury.

Plně rozvinutá skolióza u dospělého člověka se dá úspěšně léčit mírně modifikovanou sérií klasického rolfingu. Hlavním cílem však není páteř jen narovnávat, ale také uvolnit nejsilnější pohybová omezení a zabezpečit větší volnost zejména v dolním a horním konci páteře. Forma písmene S nebo C se tak prodlouží a boční pokřivení nebude tak výrazné. U dětí v pubertálním období je nutné kontrolovat růst každých šest měsíců a provádět patřičné korektury, kdykoli dítě trochu povyroste.

Z hlediska Rolfingu se skolióza sice projevuje na zádech, ale s páteří a se zády má společného mnohem méně, než si většina lidí myslí. Vzorce napětí, které se s úspěchem dají léčit, leží uvnitř tělesných dutin, v hrudním koši, v pánevní oblasti nebo i v kraniosakralním systému.

 

 
 
Kontakt | FAQ |Teorie     
Optimalizováno pro rozlišení 1024 x 768