Fotografie "před" a "po"

Obrázek vlevo ukazuje pánev, která je celá posunuta dopředu a zároveň se naklání dozadu kolem osy kyčlí. Tato struktura jen zdánlivě uvolněna, jakmile se pohybujeme z takového postoje, musíme se více namáhat. Kromě toho se dolní část zad, která ztratila své přirozené zakřivení (bederní lordóza), dostává pod silný tlak. Ztrátou přirozené křivky v bederní oblasti páteř ztrácí svoji nezbytnou funkci pružiny, která tlumí veškeré "nárazy" během jakékoli činnosti. Lidé s touto tělesnou stavbou mají problémy s vyklenutím meziobratlových plotének především mezi čtvrtým a pátým bederním obratlem a kostí křížovou.

Horní část zad musí na místě, kde šíje vychází z hrudního koše, držet váhu hlavy. Tím vzniká trvalé napětí mezi lopatkami, tak jak jsou svaly v této oblasti nuceny vyrovnávat přední vysunutí hlavy a kompenzovat přední posunutí pánve. Vysunutí krku a hlavy dopředu je jen kompenzace pro špatné uspořádání spodních tělesných segmentů tzn. pánve a propnutých kolen.

Obrázek vpravo ukazuje, jak se tělesná struktura po sériích ošetření Rolfingem změnila. Hlavní segmenty se posunuly zpět do svislého uspořádání. Kolena již nejsou v tak propnutém postavení, pánev se posunula dozadu a trochu naklonila dopředu, bederní páteř má lepší křivku. Tyto změny v dolní části těla umožnily hrudní části páteře posun dopředu resp. krku a hlavě následný posun dozadu, čímž se ulevilo šíjovým svalům, které už nemusí být tolik zapojeny do udržování krku a hlavy na místě.

   
   

 
 
Kontakt | FAQ |Teorie     
Optimalizováno pro rozlišení 1024 x 768